Přítomní: 0 čtenářů 0 mobilní
Nadace Jana a Medy Mládkových
Museum moderního umění na Malé Straně v centru Prahy uchovává uměleckou sbírku Jana a Medy Mládkových, kteří během svého pobytu v exilu, v druhé polovině 20. století, aktivně podporovali tehdejší československé nonkonformní umělce. Stála expozice je věnována obrazům a kresbám Františka Kupky, který byl na počátku 20. století jedním z průkopníků abstraktního umění, a plastikám kubistického sochaře Otto Gutfreunda.
Museum Kampa je rovněž pořadatelem řady krátkodobých výstav. Těžištěm výstavního programu musea je české a středoevropské umění 60. až 80. let, dílčí výstavy se věnují i současnému umění, designu a architektuře nebo naopak umění klasické moderny.
Návštěvníci jistě ocení i umístění musea ve výjimečných prostorách historické budovy Sovových mlýnů v samém centru Prahy. Vyhlídky na vrcholku budovy a terase nabízejí unikátní výhled na Pražský hrad, Karlův most, Národní divadlo a další památky.
STÁLÁ EXPOZICE
František Kupka, Otto Gutfreund: Mistři světového malířství
Expozice v Museu Kampa představuje jednu z nejvýznamnějších kolekcí děl průkopníka abstraktního umění. Výstava je rozšířena o dlouhodobé zápůjčky děl Františka Kupky a součástí expozice je rovněž výstava soch Otto Gutfreunda.
VÝSTAVY
Pavel Reisenauer: Polopravda vítězí Výstava konfrontující volnou malířskou tvorbu Pavla Reisenauera (1961–2024) s jeho satirickými kresbami pro týdeník Respekt, se kterým spolupracoval od začátku 90. let. Výstava byla dohodnuta ještě za života umělce, v průběhu příprav se bohužel změnila v posmrtnou retrospektivu | kurátoři: Alena Pomajzlová, Petr Bielický | od 22. 2. do 1. 6.
Kolíbal 100 Výběr děl Stanislava Kolíbala ze sbírky Musea Kampa bude umístěno v posledním sále stálé expozice musea, která je věnována Františkovi Kupkovi. Výstava se koná k příležitosti autorových stých narozenin, které oslaví v prosinci. V pravidelných intervalech se bude výběr děl obměňovat – cca každé 3 měsíce tedy bude možno vidět něco nového | kurátor: Jan Skřivánek | od 1. 4.
Miloš Cvach, Sophie Curtil: Harmonie protikladů Miloš Cvach (*1945) je český sochař a grafik, který žije ve Francii. Vytváří rozměrné dřevěné reliéfy lapidárních tvarů a zářivých barev, které současně odkazují k minimalistickému sochařství i modernistické krajinomalbě. Jeho sochy na výstavě doprovodí velkoformátové obrazy jeho manželky Sophie Curtil (*1949). Miloši Cvachovi bude v době konání výstavy 10. 5. osmdesát let | kurátorka: Terezie Zemánková | od 12. 4. do 15. 6.
Ladislava Gážiová: Čekání Výstava výrazné osobnosti současné výtvarné scény, která se v roce 2024 stala druhou laureátkou Ceny Medy Mládkové. Výstava Čekání v prostorách tzv. konírny představí výběr z její nejnovější tvorby. Půjde o první autorčinu větší výstavu po devíti letech | kurátor: Jan Skřivánek | od 29. 4. do 8. 6.
Zrcadla pravdy – František Kupka: karikatura Francouzští kurátoři výstavy jsou předními odborníky na dílo Františka Kupky. Výstava se zaměří zejména na Kupkovo kreslířské dílo z první dekády 20. století. Jeho satirické cykly Peníze, Mír a Náboženství se představí v kontextu francouzské karikatury a kreslené satiry | kurátoři: Markéta Theinhardt a Pierre Brullé | od 14. 6. do 28. 9.
Eliška Rožátová: Nekonečno Významná česká malířka, kreslířka a sklářka je známá svou svobodnou a experimentální tvorbou. Výstava v Museu Kampa představí výběr z její autorské tvorby, od maleb a kreseb z šedesátých let, přes vrcholnou práci se sklem až po malby a kresby posledních let | kurátorka: Helena Musilová | od 14. 6. do 10. 8.
Oči Výstava se zabývá přerodem symbolu oka z jednoho z hlavních surrealistických motivů do existenciální roviny i tím, jak vnímají jeden z nejdůležitějších smyslových orgánů naši současníci – k vidění budou díla autorů jako Salvador Dalí, Toyen, Lukáš Rittstein, Mikuláš Medek a mnoho dalších | kurátorka: Martina Vítková | od 28. 6. do 28. 9.
DOPROVODNÝ PROGRAM
10. 06. | 18.00 | Komentovaná prohlídka výstavy Harmonie protikladů s kurátorkou Terezií Zemánkovou. Společná výstava Sophie Curtil a Miloše Cvacha divákovi nabízí nevšední zážitek ze souhry dvou citlivých pozorovatelů, kteří dovedou odhalit krásu ve všednosti a tyto vzácné objevy přetlumočit do metaforické výtvarné podoby, v níž se smyslové vjemy snoubí s poetickým obsahem. Komentovaná prohlídka představí jejich umělecký vývoj od studijních let až po současnost a poukazuje na vzácnou rovnováhu mezi rozdílnými přístupy, inspiracemi i temperamenty. V chronologickém sledu a ve vzájemné konfrontaci odhaluje výstava specifika jejich tvorby: zatímco Cvachova geometrická kompozice a pastelové tóny odkazují k subtilnosti východní estetiky, lehkosti vzduchu a pohybu vody, Curtil pracuje s energií barvy a světla, které proměňuje v dramatickou hru stínů, objemů a žáru. Oba umělci přitom čerpají z intenzivního pozorování světa kolem sebe – krajiny, architektury i přírodních jevů – které přetvářejí do abstrahovaných, ale hluboce prožitých výtvarných forem. Součástí výkladu bude také představení inspiračního konceptu čtyř živlů, který vychází z jejich autorské knihy L’art par 4 chemins a v symbolické rovině rámuje i samotnou výstavu. Výtvarný jazyk obou autorů je zde vnímán jako prostředek k přiblížení univerzálních principů světa – skrze barvu, tvar a rytmus. Výstavou provede její kurátorka Terezie Zemánková.
21. 06. | 14.00 | Workshop Na hraně tvaru – S Vltavou. Zveme vás na výtvarný workshop, kde se necháme inspirovat světem abstraktního umění Františka Kupky, tokem řeky Vltavy, pohybem lodí a šlapadel, šumem zeleně na ostrově i letem kachen nad hladinou. Budeme vnímat pohyb, rytmus a proměnlivost přírodních i lidských dějů kolem nás – zachytíme je kresbou, gestem, linií. V druhé části workshopu tyto dojmy přetvoříme do vlastního abstraktního obrazu. Zaměříme se na práci s tvarem, barvou a kompozicí, přičemž necháme prostor intuici a spontánnosti. Vhodné pro všechny, kdo chtějí zažít propojení vnímání, pohybu a výtvarné tvorby. Doporučený věk – děti od 8 let, mladší doporučujeme v doprovodu tvořících rodičů.
Program workshopu:
1. Seznámení se s tvorbou Františka Kupky, prohlídka stálé expozice
2. Pozorování Vltavy z vyhlídkové terasy muzea, zachycování její dynamiky
3. Malba abstraktního obrazu
Délka workshopu: 2 hodiny.
24. 06. | 18.00 | Komentovaná prohlídka výstavy Kupka a karikatura s Markétou Theinhardt. František Kupka je umělcem, jehož jméno je neodmyslitelně spjato s Museem Kampa. U příležitosti výročí jeho úmrtí jsme připravili komentovanou prohlídku výstavy, která přibližuje méně známou část jeho tvorby – karikatury. Prohlídku povede historička umění Markéta Theinhardt, působící na pařížské Sorbonně. Specializuje se na umění 19. století a vedle spolupráce na stálé expozici v Museu Kampa se podílela i na řadě dalších výstav věnovaných Kupkovu dílu. Nejnovější z nich je právě výstava Kupka a karikatura, kterou sama kurátorovala. Komentovaná prohlídka proběhne v angličtině.
Zadejte Vaši emailovou adresu a zajistěte si tak aktuality z České republiky.
© 2025 Pražský přehled
Publikování či další šíření obsahu www stránek prazskyprehled.cz bez vědomí redakce není slušné a odporuje autorskému zákonu.
Často jsou tu zveřejněny také materiály třetích stran, kde jejich další šíření je možné pouze se souhlasem redakce KAM po Česku. Děkujeme za pochopení.