Přítomní: 0 čtenářů 0 mobilní
STÁLÁ VÝSTAVA
Astronomická výstava, jejíž součástí jsou interaktivní exponáty, optické pokusy, historické přístroje i počítače s astronomickými animacemi. Dále je možno navštívit muzeum meteoritů.
POŘADY PRO DĚTI
víkendy (mimo 24. a 31. 12.) a 26. 12. | 10.30 | NOVINKA! O kouzelné pastelce III – Ťulda a černá díra – třetí a závěrečný díl pohádky o malém zvídavém klukovi a neobyčejné pastelce, se kterou stačí něco nakreslit, a hned to máte ve skutečnosti. Klidně i raketu pro cesty ke hvězdám... Nebo i k daleko záhadnějším objektům. Vydejte se s Ťuldou prozkoumat tajemství těch nejfantastičtějších objektů vesmíru!
víkendy (mimo 2., 24. a 31. 12.), dále 25. až 29. 12., 1. a 2. 1. 2024 | 14.30 | Cesta za kometou – Rosetta, Philae a jejich dobrodružství – byla, nebyla vesmírná sonda jménem Rosetta, která se pustila na dlouhou cestu, jejímž cílem bylo odhalit tajemství naší Sluneční soustavy. Na palubě byl také její kamarád Philae. Jejich společná cesta vedla ke kometě, na které malý Philae nakonec přistál a podrobně ji prozkoumal. Vydejte se s nimi za dobrodružstvím a zjistěte, jaká tajemství dokázali odhalit!
POŘADY PRO MLÁDEŽ A DOSPĚLÉ
sobota 9. 12., dále 23., 25. až 30. 12., 1. a 2. 1. 2024 | 16.30 | Pět planet – pořad věnovaný planetám, jež jsou viditelné prostým okem a provázejí lidstvo od okamžiků prvních astronomických pozorování. Proč bloudí po obloze? Co utvářelo jejich podobu? Může někde v našem blízkém okolí existovat život? Pořad je za jasného počasí doplněn pozorováním aktuálně viditelných planet dalekohledy hvězdárny.
PŘEDNÁŠKOVÉ SHOW
sobota 16. 12. | 16.30 | Experimenty s kapalným dusíkem – jak se mění vlastnosti hluboce zmrazených materiálů? Kolikrát zmenší podchlazený balónek svůj objem? Je polití kapalným dusíkem o teplotě -196 °C nebezpečné? A konečně, proč získávají materiály při nízkých teplotách vlastnosti supravodiče a mohou levitovat v magnetickém poli? Na tyto a další otázky odpovíme během živé přednáškové show.
STÁLÁ VÝSTAVA
Astronomická výstava, jejíž součástí jsou interaktivní exponáty, optické pokusy, historické přístroje i počítače s astronomickými animacemi. Dále je možno navštívit muzeum meteoritů.
SPECIÁLNÍ VÝSTAVA
Družice, sondy, dalekohledy... Výstava je věnována přehledu nejvýznamnějších kosmických sond a dalekohledů, které mimořádným způsobem přispěly k našim současným znalostem o vesmíru. Zvláštní zřetel je brán na nedávno vypuštěný vesmírný dalekohled Jamese Webba. Součástí výstavy jsou též podrobnosti o nanosatelitu Planetum-1, první čistě vzdělávací družici na světě, která nese i postavičku loutkonauta Hurvínka.
ČAS
Dne 22. 12. ve 4 hodiny 27 minut středoevropského času vstupuje Slunce do znamení Kozoroha. Nastává zimní slunovrat, začíná astronomická zima.
Zadejte Vaši emailovou adresu a zajistěte si tak aktuality z České republiky.
© 2023 Pražský přehled
Publikování či další šíření obsahu www stránek prazskyprehled.cz bez vědomí redakce není slušné a odporuje autorskému zákonu.
Často jsou tu zveřejněny také materiály třetích stran, kde jejich další šíření je možné pouze se souhlasem redakce KAM po Česku. Děkujeme za pochopení.