Najdi akci

 - 

Kalendář akcí

Chvalský zámek

Chvalský zámek
otevřeno denně 9.00–18.00
číst více
  • otevřeno denně 9.00–18.00

VÝSTAVA V GALERII

Fimfárum Jana Wericha a Pohádková herna  
Výstava u příležitosti výročí 120 let od narození jedné z nejvýznamnější postavy kultury 20. století | do 31. 8.
Na začátku února jsme oslavili kulaté výročí od narození Jana Wericha, umělce, který se nesmazatelně zapsal do dějin české kultury. Herec, dramatik, scenárista a spisovatel se věnoval i tvorbě pro dětské publikum. Hloubka a platnost obsahu Werichových pohádek promlouvá ke generacím bez ohledu na věk.
Jan Křtitel František Serafínský Werich (6. února 1905, Praha – 31. října 1980, Praha) spolu s Jiřím Voskovcem a Jaroslavem Ježkem tvořil jádro meziválečné divadelní avantgardy v Osvobozeném divadle, které se stalo symbolem českého kulturního života. Během druhé světové války odešel do exilu a po návratu do Československa se stal jednou z nejvýraznějších postav poválečné divadelní scény. V roce 1963 obdržel titul národní umělec.V roce 1960 Jan Werich vydal soubor pohádek Fimfárum, do kterých jako dramatik a herec dokázal vnést jedinečné kouzlo vlastního hereckého umu. Pohádky souboru Fimfárum nezůstaly pouze v knižní podobě. Téměř všechny sám Werich navyprávěl na gramofonovou desku. Většina pohádkových povídek se dočkala svého filmového zpracování. Na výstavě ve Chvalském zámku má návštěvník možnost zhlédnout raritní první zpracování jedné z pohádek, konkrétně pohádky O zlaté rybce, která vznikla ve spolupráci s Jiřím Trnkou (1951). Pro zajímavost – Česká televize zahájila vysílání až v roce 1953. Některé pohádky byly zfilmovány samostatně, jako kupříkladu hraná filmová pohádka Tři veteráni (1983) nebo Koloběžka první (1984), jiné v rámci celovečerních animovaných filmů - Fimfárum Jana Wericha (2002), Fimfárum 2 (2006) a Fimfárum - Do třetice všeho dobrého (2011).
Na výstavě se z úryvků vzpomínek Jana Wericha dozvíte, proč a jak začaly pohádky vznikat.
Výstava FIMFÁRUM Jana Wericha a Pohádková herna na Chvalském zámku představuje návštěvníkům kompletní soubor originálních ilustrací knihy Fimfárum od Jiřího Trnky. Zároveň jsou zde k vidění loutky, rekvizity a scény z natáčení animovaných filmů Fimfárum. První z novodobých zfilmovaných verzí - Fimfárum Jana Wericha je pak ke zhlédnutí ve stylizovaném kině v rámci Pohádkové herny zámeckého sklepení.
K výstavě jsou připraveny jako obvykle pracovní listy pro naše malé návštěvníky.

Salon textilního umění   Sdružení textilních výtvarníků představí textilní práce v autorském provedení, vytvořené různými technikami a z různých materiálů. Vystavující realizují své práce v předtkalcovských, tkalcovských a krajkářských technikách, výšivkách, kolážích, tiscích, malbách na textil, používají i netkané postupy. Pracují s přírodními i umělými vlákny, s nanovlákny, dráty, s kovovými přízemi, doplňují je sklem, kamínky. Výsledný tvar je plošný, reliéfní i prostorový, dekorativní i užitkový. Celé 20. století bylo velice příznivé pro tvorbu a prezentaci textilního umění v Československu a ve světě. Textilní umělecká tvorba se svým avantgardním projevem a invencí dostala mezi jinými výtvarnými obory do popředí zájmu umělců, architektů a uměnímilovné obce. Byly vypisovány soutěže a pořádány mezinárodní výstavy (bienále, trienále), ve kterých získali ocenění za svá textilní díla též naši členové. Jejich autorská díla dotvářejí významné prostory, nacházejí se v muzeích a galeriích České republiky i ve světě. Vystavují: Jarmila Handzelová, Jarmila Hartlová, Marie Jarkovská, Ludmila Kaprasová, Stanislava Losová, Miluše Mikušová, Gabriela Pustková, Božena Pýchová, Nadežda Svobodová, Jaroslava Těšínská, Marie Tomášová, Radka Vodáková Šrotová, Vlastimil Vodák, Marie Zemanová. Hostem výstavy jsou Svatoslav Krotký a Filomena Krotká | od 8. do 25. 5.

VÝSTAVA V PRODEJNÍ GALERII

Pražská kola   Klub historických vozidel Horní Počernice, Veteran Bicycle Club Zbraslav, Český klub velocipedistů 1880. Před 145 lety bylo v Praze na Smíchově postaveno vysoké kolo. První v celé monarchii. Praha se stala domácí líhní jedinečného vynálezu 19. století, za nějž vděčíme továrníkovi Janu Kohoutovi. Zatímco parní stroj, telefon, telegraf, psací stroj a další souputníci kola skončili v muzeích, jízdní kolo opanovalo svět | od 4. 4. do 3. 5.

AKCE

21. 05. | 19.30 | Koncert Vladimíra Merty – jedním z tvůrců hudebního doprovodu filmové podoby Fimfára Jana Werciha byl i Vladimír Merta, ikona a bard české písňové tvorby. Jeho nezaměnitelný hlas, hra na kytaru či harmoniku a nádherné písně zazní koncem května v sále Chvalského zámku | vstupné: 250 Kč, rezervace nutná

Chvalský zámek
Doporučujeme

Loading...