Najdi akci

 - 

Kalendář akcí

Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Uměleckoprůmyslové museum v Praze
HISTORICKÁ BUDOVA UMĚLECKOPRŮMYSLOVÉHO MUSEA V PRAZE otevřeno út 10.00–20.00, st–ne 10.00–18.00 vstupné do celé budovy 250 Kč, snížené 120 Kč, na jednotlivou výstavu 150 Kč, snížené 80 Kč
číst více

STÁLÁ EXPOZICE

ART, LIFE. Umění pro život   Nová expozice představuje plastický a živý obraz evropského užitého umění od antiky až po design 20. a 21. století. Ukazuje, jak všechny věci kolem nás vstupují do lidského života a mění jej po stránce funkční i symbolické.

VÝSTAVY

Plejády skla 1946-2019   Expozice představuje část světově proslulé sbírky skla Uměleckoprůmyslového musea v Praze druhé poloviny 20. století a začátku 21. století, tzv. autorské sklo. Výběr klíčových děl z různých desetiletí začíná rokem 1946, doprovází jej vysvětlující chronologické texty, včetně výroků slavných představitelů sklářské scény | dlouhodobá expozice

Viva Lucis. Stanislav Libenský a Jaroslava Brychtová pro sakrální prostory v Čechách a na Moravě  Kresby a malby Stanislava Libenského, které posloužily jako předlohy trojrozměrných skleněných plastik určených pro sakrální prostory. | dlouhodobá expozice

Český porcelán tří století 1792–2024   Výstava se soustřeďuje na přiblížení tří století historie českého a československého porcelánu z hlediska jeho výtvarného vývoje, prostřednictvím jeho vzhledu typického pro určitá období. | od 25. 4.

Žijeme lidsky? Svaz československého díla 1914–1948, hnutí za reformu bydlení   Výstava vůbec poprvé představuje třicetileté období existence Svazu československého (českého) díla, celorepublikové spolkové platformy pro modernizaci designu, bydlení a životního stylu. Svaz sdružoval tvůrčí osobnosti, školy, muzea, výrobce jako Sochor nebo UP závody, korporace jako Artěl, i družstva jako Krásná jizba. Vystřídaly se v něm dvě generace tvůrčích osobností art déco a fukcionalismu, které se pod vedením dynamického a podnikavého architekta Pavla Janáka hlásily k odkazu zakladatele Svazu Jana Kotěry. Jmenujme Františka Kyselu, V. H. Brunnera, Josefa Gočára ze zakladatelské generace, výkvět funkcionalistické generace jako byl Ladislav Sutnar, Ladislav Žák, Oldřich Starý, František Zelenka, Jindřich Halabala, Antonín Kybal, Jan E. Koula, Karel Koželka, technik ing. Miloslav Prokop a další | od 23. 5. do 15. 9.

Petra Skoupilová: Módní fotografie 1975–2003   Fotografický archiv Petry Skoupilové, jehož část získalo Uměleckoprůmyslové museum v Praze do svých sbírek, představuje výjimečně komplexní doklad jedné módní i kulturní epochy. Zároveň otevírá v českém prostředí doposud opomíjený žánr „módní fotografie“, který si dozajista zasluhuje hlubší a systematičtější mezioborové zkoumání. Projekce fotografií Petry Skoupilové představuje výpravnou publikaci Heleny Jarošové a Pavla Vančáta v úpravě Zuzany Lednické o jedné z nejdůležitějších osobností, které se módní fotografii věnovaly | foyer historické budovy muzea | do 29. 9.

3×6=Poster   Tři současní umělci, Michaela Karásek Čejková, Ilona Polanski a Jan Šrámek vytvořili šest autorských tisků, z nichž každý je inspirován osobou známého českého designéra nebo jeho produktem. Výběr designérů proběhl intuitivně, ale ve výsledku odráží hlavně vkus kurátora a to, jak je československý design vnímán veřejností v posledních deseti letech. „Vybral jsem šest osobností, které se mi nejvýrazněji zaryly pod kůži a jejichž tvorbu stále obdivuji: Jindřich Halabala, Antonín Hepnar, Josef Hůrka, Ivan Jakeš, Jiří Jiroutek a Libuše Niklová,“ vysvětlil Adam Karásek. | do 31. 8.

Doporučujeme

Loading...