Najdi akci

Kalendář akcí

Štefánikova hvězdárna

Štefánikova hvězdárna
otevírací doba: po–ne 11.00–19.00, 21.00–23.00
číst více

POŘADY PRO DĚTI
víkendy a 28. 9. od 10.30 | Paxiho dobrodružství – Sluneční soustava – připojte se k Paximu, malému mimozemšťanovi z planety Ally-O, který přiletěl na Zemi najít nové kamarády, se kterými by prozkoumal celou Sluneční soustavu!
víkendy a 28. 9. od 14.30 | O kouzelné pastelce II – Ťuldova dobrodružství na planetách – druhý díl pohádky o malém zvídavém klukovi a neobyčejné pastelce, se kterou stačí něco nakreslit, a hned to máte ve skutečnosti. Klidně i raketu pro cesty ke hvězdám… Tedy vlastně tentokrát k planetám Sluneční soustavy. Vydejte se s Ťuldou prozkoumat, jak to vypadá na Venuši a jestli na Marsu žijí Marťani!

POŘADY PRO MLÁDEŽ A DOSPĚLÉ
víkendy a 28. 9. od 16.00 | Pozvánka do vesmíru – dalekohled, základní pomůcka každého milovníka vesmíru. První světlo hvězd jím prošlo před více než 4 stoletími a vývoj techniky od té doby neuvěřitelně pokročil. Pořad popisuje základní principy fungování dalekohledů i přehled nejmodernějších profesionálních přístrojů. Stručně jsou zde popsány i dalekohledy naší hvězdárny a uveden základní výčet objektů, které je s nimi možno v noci pozorovat.

STÁLÁ VÝSTAVA
Astronomická výstava, jejíž součástí jsou interaktivní exponáty, optické pokusy, historické přístroje i počítače s astronomickými animacemi. Dále je možno navštívit muzeum meteoritů.

SPECIÁLNÍ VÝSTAVA
Družice, sondy, dalekohledy… – výstava je věnována přehledu nejvýznamnějších kosmických sond a dalekohledů, které mimořádným způsobem přispěly k našim současným znalostem o vesmíru. Zvláštní zřetel je brán na nedávno vypuštěný kosmický dalekohled Jamese Webba. Součástí výstavy jsou též podrobnosti o první čistě vzdělávací družici na světě, sondě Planetum-1, která nese i postavičku loutkonauta Hurvínka.  

SPECIÁLNÍ AKCE
Noc vědců – v pátek 30. 9. si pro vás Štefánikova hvězdárna již po sedmnácté připravila u příležitosti Noci vědců rozšířený program. Otevřeno bude mimořádně od 17.00 do 22.00.

ČAS
Podzimní rovnodennost. Dne 23. 9. ve 3 hodiny 4 minuty středoevropského letního času vstupuje Slunce do znamení Vah. Nastává podzimní rovnodennost, začíná astronomický podzim.

AKADEMIE VESMÍRNÝCH CESTOVATELŮ
Štefánikova hvězdárna v Praze pořádá astronomický kroužek pro zvídavé žáky 6. až 8. tříd. V průběhu devadesátiminutových lekcí, které se konají vždy jednou týdně v odpoledních hodinách, děti zábavnou formou v rolích vesmírných cestovatelů prozkoumají blízký i vzdálený vesmír a získají odpovědi na své otázky, budou pozorovat oblohu dalekohledy hvězdárny, navštíví planetárium, hvězdárnu v Ďáblicích i observatoř Astronomického ústavu v Ondřejově. Na závěr získají osvědčení „vesmírných cestovatelů“ a ten nejlepší z absolventů malý dalekohled pro první samostatné toulky vesmírem. Zájemci o astronomii v uvedeném věku, kteří by chtěli kroužek navštěvovat, získají bližší informace na tel. 257 320 540, kde také přijímáme přihlášky dětí do kroužku.

Doporučujeme

Loading...