Najdi akci

Kalendář akcí

Štefánikova hvězdárna

Štefánikova hvězdárna
út–pá 19.00–21.00; so–ne 10.00–18.00 a 19.00–21.00 výjimka: 3. 2. 14.00–20.00
číst více

POŘADY PRO DĚTI leden 2023

víkendy (kromě 1. 1.) od 10.30 a 1. 1. od 16.00 | O kouzelné pastelce II – Ťuldova dobrodružství na planetách – druhý díl pohádky o malém zvídavém klukovi a neobyčejné pastelce, se kterou stačí něco nakreslit, a hned to máte ve skutečnosti. Klidně i raketu pro cesty ke hvězdám... Tedy vlastně tentokrát k planetám Sluneční soustavy. Vydejte se s Ťuldou prozkoumat, jak to vypadá na Venuši a jestli na Marsu žijí Marťani!
víkendy (kromě 1. a 28. 1.) od 14.30 | Na výlet do vesmíru – dětem při fantastické vesmírné hře pomáhá veselý kosmický cestovatel, který jim také poskytuje základní informace o Sluneční soustavě, hvězdách, hvězdokupách, mlhovinách i vzdálených galaxiích.

POŘADY PRO DĚTI únor 2023

víkendy | 10.30 | O kouzelné pastelce – Ťulda a hvězdy – pohádka o mocném kouzelníkovi, malém zvídavém klukovi a neobyčejné pastelce, se kterou stačí něco nakreslit, a hned to máte ve skutečnosti. Klidně i raketu pro cesty ke hvězdám... Co vlastně hvězdy jsou? Jakou mají barvu? Jak jsou daleko? To vše a mnohem více se dozvíte na dobrodružné výpravě spolu s malým Ťuldou v příběhu, který vás chytí za srdce.
víkendy a pátek 3. 2. | 14.30 | Paxiho dobrodružství – Sluneční soustava – připojte se k Paximu, malému mimozemšťanovi z planety Ally-O, který přiletěl na Zemi najít nové kamarády, se kterými by prozkoumal celou Sluneční soustavu!
víkendy mimo 11. a 25. 2., pátek 3. 2. | 16.00 | Lety ke hvězdám – fantastický vesmírný výlet začíná na planetě Zemi, odkud bude startovat kosmická raketa, ve které děti navštíví nejen všechny planety Sluneční soustavy, ale i objekty vzdáleného vesmíru (hvězdokupy, mlhoviny a cizí galaxie). Při zpáteční cestě se dozvědí základní informace o vzniku vesmíru.

POŘADY PRO MLÁDEŽ A DOSPĚLÉ leden 2023
víkendy (kromě 1. a 14. 1.) od 16.00 | Petr a Pavla v zimě – příběh o malém výletě mrazivou přírodou až tam, kde se hvězdy třpytí na sněhových vločkách, Býk s blechou na zádech útočí na Oriona a mlhoviny se zdají blíž než hřející kamna.
pátky a víkendy od 18.10 | Pět planet – pořad věnovaný planetám, jež jsou viditelné prostým okem a provázejí lidstvo od okamžiků prvních astronomických pozorování. Proč bloudí po obloze? Co utvářelo jejich podobu? Může někde v našem blízkém okolí existovat život? Pořad je za jasného počasí doplněn pozorováním aktuálně viditelných planet dalekohledy hvězdárny.

POŘADY PRO MLÁDEŽ A DOSPĚLÉ únor 2023

pátky a víkendy | 18.10 | Pět planet – pořad věnovaný planetám, jež jsou viditelné prostým okem a provázejí lidstvo od okamžiků prvních astronomických pozorování. Proč bloudí po obloze? Co utvářelo jejich podobu? Může někde v našem blízkém okolí existovat život? Pořad je za jasného počasí doplněn pozorováním aktuálně viditelných planet dalekohledy hvězdárny.

STÁLÁ VÝSTAVA
Astronomická výstava, jejíž součástí jsou interaktivní exponáty, optické pokusy, historické přístroje i počítače s astronomickými animacemi. Dále je možno navštívit muzeum meteoritů.

SPECIÁLNÍ VÝSTAVA
Družice, sondy, dalekohledy… – výstava je věnována přehledu nejvýznamnějších kosmických sond a dalekohledů, které mimořádným způsobem přispěly k našim současným znalostem o vesmíru. Zvláštní zřetel je brán na nedávno vypuštěný kosmický dalekohled Jamese Webba. Součástí výstavy jsou též podrobnosti o první čistě vzdělávací družici na světě, sondě Planetum-1, která nese i postavičku loutkonauta Hurvínka.

Mars 3D – výstava, jež na velkoplošných obrazovkách zachycuje vývoj dobývání rudé planety od prvotních neumělých kreseb až po 3D snímky pořízené nejnovějšími sondami, doplní od 22. listopadu pozorování Marsu přímo v kopuli hvězdárny.

PŘEDNÁŠKOVÉ SHOW

11. 02. | 16.00 | Experimenty s kapalným dusíkem – jak se mění vlastnosti hluboce zmrazených materiálů? Kolikrát zmenší podchlazený balónek svůj objem? Je polití kapalným dusíkem o teplotě -196 °C nebezpečné? A konečně, proč získávají materiály při nízkých teplotách vlastnosti supravodiče a mohou levitovat v magnetickém poli? Na tyto a další otázky odpovíme během živé přednáškové show.
25. 02. | 16.00 | Rozechvělý vesmír – co je to vlastně zvuk? Jak vzniká? Kde se šíří? Lze ho i vidět? Jaké škody napáchá akustické dělo? A za jakých podmínek se vyplatí položit hlavu na koleje, když se blíží vlak? To jsou otázky, na které vám odpoví naše nová experimentální akustická show, během které si objasníme i to, jak lze pomocí rozboru vlnění usuzovat na složení a stáří vesmíru...

STÁLÁ VÝSTAVA
Astronomická výstava, jejíž součástí jsou interaktivní exponáty, optické pokusy, historické přístroje i počítače s astronomickými animacemi. Dále je možno navštívit muzeum meteoritů.
Družice, sondy, dalekohledy… – výstava je věnována přehledu nejvýznamnějších kosmických sond a dalekohledů, které mimořádným způsobem přispěly k našim současným znalostem o vesmíru. Zvláštní zřetel je brán na nedávno vypuštěný kosmický dalekohled Jamese Webba. Součástí výstavy jsou též podrobnosti o nanosatelitu Planetum-1, první čistě vzdělávací družici na světě, která nese i postavičku loutkonauta Hurvínka.


Doporučujeme

Loading...