Najdi akci

 - 

Kalendář akcí

Správa státního zámku v Hořovicích

Správa státního zámku v Hořovicích
mobil: +420 724 708 459
číst více

Betlémy vyprávějí na zámku Hořovice.
Napadlo vás někdy, co vlastně znamená slovo „betlém“? Slovo Betlém vzniklo z hebrejského Béjt Lechem, doslova „dům chleba“. Jedná se o významné křesťanské poutní místo. Nachází se zde jedna z nejstarších křesťanských svatyní ze 4. – 6. století, kterou založila matka císaře Konstantina Velikého Sv. Helena. Pod pojmem Betlém se ale v dnešní době rozumí spíše tzv. jesličky, tedy scéna narození Páně. Ty úplně první byly k vidění v roce 1223 v jedné jeskyni v italské Umbrii a postavil je sv. František z Assisi. Se svými přáteli přivedl do jeskyně, kterou přeměnili na kapli, živého osla i vola a zinscenovali betlém, v němž pak kněz sloužil první vánoční půlnoční mši.
V Čechách se na konci 18. století vyvinula tradice tzv. lidových jesliček a řemeslo zvané betlémářství. Nejvíce se stavěly v okolí Králík na Královéhradecku, v Orlických horách, Jeseníkách, Krkonoších, Třešti. K základním figurkám – svaté rodině, volu, pastýřům se stády a třem mudrcům - si lidé přidávali i další postavy ze svého nejbližšího okolí. Postavy byly zasazeny do mnohdy fantastické krajiny. Materiály, z něhož se betlémy stavěly, byly rozmanité – papír, ručně vyřezávané a malované dřevo, sláma a další.
Na zámku Hořovice najdete výstavů různých betlémů hlavně z oblasti Krkonoš a Podkrkonoší ze sbírky MUDr. Martina Šmakala. Uvidíte tu betlém, který se vejde do dlaně, přes betlém schovaný v truhle, betlém vyrobený v díži, betlémy zasklené, tzv. pod šturcem po betlém vyprávěcí, začínající zvěstováním Panně Marii a končící útěkem do Egypta před králem Herodem.
Výstava je otevřena na zámku Hořovice od 3. prosince 2022.
Více na www.zamek-horovice.cz

Doporučujeme

Loading...