Najdi akci

 - 

Kalendář akcí

Národní památník na Vítkově

Národní památník na Vítkově

NÁRODNÍ PAMÁTNÍK NA VÍTKOVĚ
U Památníku 1900, Praha 3, tel. 224 497 603
otevřeno: denně mimo pondělí 10.00–18.00
vstup zdarma

HISTORIE PAMÁTNÍKU
Národní památník na Vítkově byl vystavěn v letech 1928–1933 podle návrhu architekta Jana Zázvorky k poctě československých legionářů. Do roku 1938 probíhaly práce na umělecké výzdobě a interiéru památníku. Slavnostní otevření Památníku národního osvobození bylo plánováno na 20. výročí vzniku republiky 28. října 1938 a mělo být spojeno s vojenskou přehlídkou, jež měla demonstrovat odhodlání bránit naši zemi. Vzhledem k důsledkům mnichovské dohody k tomu již nedošlo.
Další úpravy památníku začaly po 2. světové válce, kdy měl být doplněn o pamětní síň věnovanou druhému odboji. Instalována byla bronzová jezdecká socha Jana Žižky z Trocnova od Bohumila Kafky.  Po únoru 1948 byl památník proměněn v Panteon Komunistické strany Československa. Místo posledního odpočinku zde nalezli čelní představitelé KSČ. V roce 1953 zde bylo zřízeno Mauzoleum Klementa Gottwalda. Po roce 1989 byly ostatky představitelů bývalého režimu z památníku odvezeny.
Památník se stal opět místem, kde se připomíná vojenská historie, osudy lidí, kteří se zasloužili o naši svobodu; místem, kde se konají slavnostní nástupy vojenských jednotek při významných příležitostech.
Na Čestném dvoře i v dalších částech památníku se za účasti nejvyšších ústavních činitelů a zástupců Ministerstva obrany ČR a Armády České republiky pravidelně koná řada slavnostních ceremoniálů spojená s českou státností.

Nové expozice se momentálně připravují.
Národní památník na Vítkově, který byl od roku 2000 součástí Národního muzea, přechází od 1. června 2024 do rukou Ministerstva obrany. Jeho převzetí a spojení s komplexem budov Vojenského historického ústavu Praha tak umožní jeho užívání jako původně zamýšleného symbolu demokratického státu a památníku těch, kteří za něj položili své životy.

VHU_NP_Vitkov-2
Doporučujeme

Loading...