Najdi akci

 - 

Kalendář akcí

Museum Kampa

Museum Kampa
Nadace Jana a Medy Mládkových otevřeno denně 10.00–18.00 informace o aktuální otevírací době a termínech trvání výstav sledujte na www.museumkampa.cz
číst více

Museum moderního umění na Malé Straně v centru Prahy uchovává uměleckou sbírku Jana a Medy Mládkových, kteří během svého pobytu v exilu, v druhé polovině 20. století, aktivně podporovali tehdejší československé nonkonformní umělce. Stála expozice je věnována obrazům a kresbám Františka Kupky, který byl na počátku 20. století jedním z průkopníků abstraktního umění, a plastikám kubistického sochaře Otto Gutfreunda.

Museum Kampa je rovněž pořadatelem řady krátkodobých výstav. Těžištěm výstavního programu musea je české a středoevropské umění 60. až 80. let, dílčí výstavy se věnují i současnému umění, designu a architektuře nebo naopak umění klasické moderny.

Návštěvníci jistě ocení i umístění musea ve výjimečných prostorách historické budovy Sovových mlýnů v samém centru Prahy. Vyhlídky na vrcholku budovy a terase nabízejí unikátní výhled na Pražský hrad, Karlův most, Národní divadlo a další památky.

STÁLÁ EXPOZICE
František Kupka, Otto Gutfreund: Mistři světového malířství  
Expozice v Museu Kampa představuje jednu z nejvýznamnějších kolekcí děl průkopníka abstraktního umění. Výstava je rozšířena o dlouhodobé zápůjčky děl Františka Kupky a součástí expozice je rovněž výstava soch Otto Gutfreunda.

VÝSTAVY

Milan Maur: Stíny, rastry, doteky  Milan Maur patří od osmdesátých let mezi naše přední představitele konceptuálního umění, v němž zkoumá vztah mezi řádem a náhodou. Vycházel z pozorování krajiny, ale brzy dospěl ke kompozicím určeným předem danými pravidly. Důležitou součástí jeho tvorby se staly záznamy přírodních procesů, v nichž se setkává racionální chápání s iracionálním. Zajímá ho systém a také chyby, které v něm mohou nastat | kurátor: Jiří Machalický | od 10. 2. do 1. 4.

Preparing for Darkness vol. 8   Výběr berlínského kurátora Uwe Goldensteina představuje 13 umělců, kteří jsou příkladem generace vyznačující se výjimečným intelektuálním přístupem k uměleckým postupům – např. Nicola Samorì (IT), Flavia Pitis (RO), Adéla Janská (CZ), Daniel Pitín (CZ) a další | kurátor: Uwe Goldenstein | od 23. 3. do 19. 5.

Jan Merta, Petr Veselý – Domov   Přehlídka dvou výrazných malířských osobností z generace současných sedmdesátníků. Jan Merta naváže na samostatnou výstavu, která se na Kampě konala v roce 2020, Petr Veselý však zatím v Praze velkou samostatnou výstavu dlouho neměl | kurátor: Jan Skřivánek | od 23. 3. do 19. 5.

Zdenka Rusová: Mezi tajemným a zjevným   Zakladatelka norské tradice experimentální grafiky a první žena-rektorka umělecké akademie ve Skandinávii Zdenka Rusová se narodila v Praze (1939), ale v Norsku žije od roku 1970. Museum Kampa představí její kresby a grafické listy z českého i norského období | kurátorka: Martina Veselá | od 9. 4. do 2. 6.

DOPROVODNÝ PROGRAM

  • změna programu vyhrazena, kapacita programů je omezena
  • aktuální informace na www.museumkampa.cz/programy
  • vstupenky k prodeji na goout.net nebo v prodejně Musea Kampa, U Sovových mlýnů 503/2, Praha 1

11. 04. | 18.00 | Komentovaná prohlídka výstavy Jan Merta – Petr Veselý s umělcem Janem Mertou. Jan Merta (*1952) i Petr Veselý (*1953) patří mezi výrazné malířské osobnosti z generace umělců, kteří na výtvarnou scénu vstoupili v osmdesátých letech. Veselý ve svých obrazech tíhne k maximální oproštěnosti a zjednodušení, zatímco Merta se nevyhýbá ani pestré barevnosti a rozvinuté narativnosti. I v námětech působí hravěji než Veselý, ale zdaleka to není pravidlo. Oba také s oblibou vybočují mimo pole toho, co je od nich očekáváno. Malba je pro jednoho i druhého především vyjádřením něčeho, co nelze říci jinak. Obraz v jejich pojetí má smysl, jen když nejde převyprávět, když každý tah štětce má svou váhu a důležitost. Cílem jejich společné výstavy není hledat vnější podobnosti jejich obrazů, ale upozornit na vnitřní spřízněnost jejich tvorby. Nejde o to, že některé náměty mají společné, ale že sdílejí základní přístup k malbě jako svébytnému jazyku poznání a pojmenování okolního světa. Myšlenka vystavit Mertovy a Veselého obrazy vedle sebe vychází z přesvědčení, že vzájemný dialog či konfrontace jim neubírají na naléhavosti, ale že se naopak navzájem umocňují či doplňují. Díla jednoho mohou napomoci lepšímu čtení obrazů toho druhého. Na komentované prohlídce výstavy si návštěvník bude moct poslechnout přímo jednoho z umělců, tentokrát Jana Mertu v doprovodu kurátora výstavy Jana Skřivánka | vstupné: plné: 180 Kč, snížené: 90 Kč, rodina: 340 Kč, Klub přátel musea: 0 Kč

20. 04. | 14.30–18.00 | Domov není místo, je to pocit – Víkendová dílna pro děti k výstavě Jan Merta – Petr Veselý. Domov je téma, které překlenuje čas i prostor. Každý si pod tímto všedním slovem představuje něco jiného, přesto mezi sebou dovedeme porozumět tomu, jaký to je pocit. Od vůně čerstvě vypraného prádla, přes staré hodiny po babičce až k oblíbenému hrnečku, ze kterého se pomalu smývá motiv květin. V rámci víkendové rodinné dílny společně krátce projdeme výstavu malířů Jana Merty a Petra Veselého, generačních souputníků, jejichž obrazy mohou na první pohled působit poměrně různorodě. Po bližším prozkoumání si ale začneme všímat podobností – třeba právě mnohovrstevnatého tématu domova. Po prohlídce výstavy si uspořádáme myšlenky krátkým neformálním povídáním o tom, co pro nás znamená domov, jaké na něj máme vzpomínky, jak ho vnímáme teď nebo jak si třeba děti představují svůj domov v dospělosti. Nakonec na nás budou čekat plátna, která společně pomalujeme, vyšijeme nebo polepíme – nebudou to však plátna obyčejná, na rámech totiž najdeme napnuté staré ubrusy. Takové, na které jsme prostírali ke svátečnímu obědu nebo ty s fleky od rajské, které už zkrátka nikdy nevypereme... S sebou nejsou třeba specifické potřeby, vše poskytneme – chcete-li si však přinést třeba předmět, který Vás inspiruje nebo při tvořivém odpolední použít vlastní materiál, určitě je tato volba vítána. Připravené bude také drobné občerstvení, pro hladové krky ale doporučujeme přinést svačinu. Workshop povede lektorka Barbora Bahlsenová | vstupné: dítě: 100 Kč, 1 doprovod zdarma, další doprovod: 50 Kč, Klub přátel musea: 0Kč

25. 04. | 18.00 | Komentovaná prohlídka výstavy Jan Merta – Petr Veselý s umělcem Petrem Veselým. Jan Merta (*1952) i Petr Veselý (*1953) patří mezi výrazné malířské osobnosti z generace umělců, kteří na výtvarnou scénu vstoupili v osmdesátých letech. Veselý ve svých obrazech tíhne k maximální oproštěnosti a zjednodušení, zatímco Merta se nevyhýbá ani pestré barevnosti a rozvinuté narativnosti. I v námětech působí hravěji než Veselý, ale zdaleka to není pravidlo. Oba také s oblibou vybočují mimo pole toho, co je od nich očekáváno. Malba je pro jednoho i druhého především vyjádřením něčeho, co nelze říci jinak. Obraz v jejich pojetí má smysl, jen když nejde převyprávět, když každý tah štětce má svou váhu a důležitost. Cílem jejich společné výstavy není hledat vnější podobnosti jejich obrazů, ale upozornit na vnitřní spřízněnost jejich tvorby. Nejde o to, že některé náměty mají společné, ale že sdílejí základní přístup k malbě jako svébytnému jazyku poznání a pojmenování okolního světa. Myšlenka vystavit Mertovy a Veselého obrazy vedle sebe vychází z přesvědčení, že vzájemný dialog či konfrontace jim neubírají na naléhavosti, ale že se naopak navzájem umocňují či doplňují. Díla jednoho mohou napomoci lepšímu čtení obrazů toho druhého. Na komentované prohlídce výstavy si návštěvník bude moct poslechnout přímo jednoho z umělců, tentokrát Petra Veselého v doprovodu kurátora výstavy Jana Skřivánka | vstupné: plné: 180 Kč, snížené: 90 Kč, rodina: 340 Kč, Klub přátel musea: 0 Kč

museum-kampa
Doporučujeme

Loading...