Najdi akci

 - 

Kalendář akcí

Museum Kampa

Museum Kampa
Nadace Jana a Medy Mládkových otevřeno denně 10.00–18.00 informace o aktuální otevírací době a termínech trvání výstav sledujte na www.museumkampa.cz
číst více

Nadace Jana a Medy Mládkových

  • otevřeno denně 10.00–18.00
  • informace o aktuální otevírací době a termínech trvání výstav sledujte na www.museumkampa.cz

Museum moderního umění na Malé Straně v centru Prahy uchovává uměleckou sbírku Jana a Medy Mládkových, kteří během svého pobytu v exilu, v druhé polovině 20. století, aktivně podporovali tehdejší československé nonkonformní umělce. Stála expozice je věnována obrazům a kresbám Františka Kupky, který byl na počátku 20. století jedním z průkopníků abstraktního umění, a plastikám kubistického sochaře Otto Gutfreunda.

Museum Kampa je rovněž pořadatelem řady krátkodobých výstav. Těžištěm výstavního programu musea je české a středoevropské umění 60. až 80. let, dílčí výstavy se věnují i současnému umění, designu a architektuře nebo naopak umění klasické moderny.

Návštěvníci jistě ocení i umístění musea ve výjimečných prostorách historické budovy Sovových mlýnů v samém centru Prahy. Vyhlídky na vrcholku budovy a terase nabízejí unikátní výhled na Pražský hrad, Karlův most, Národní divadlo a další památky.

STÁLÁ EXPOZICE
František Kupka, Otto Gutfreund: Mistři světového malířství  
Expozice v Museu Kampa představuje jednu z nejvýznamnějších kolekcí děl průkopníka abstraktního umění. Výstava je rozšířena o dlouhodobé zápůjčky děl Františka Kupky a součástí expozice je rovněž výstava soch Otto Gutfreunda.

VÝSTAVY

Kolíbal 100   Výběr děl Stanislava Kolíbala ze sbírky Musea Kampa bude umístěno v posledním sále stálé expozice musea, která je věnována Františkovi Kupkovi. Výstava se koná k příležitosti autorových stých narozenin, které oslaví v prosinci. V pravidelných intervalech se bude výběr děl obměňovat – cca každé 3 měsíce tedy bude možno vidět něco nového | kurátor: Jan Skřivánek | od 1. 4.

Zrcadla pravdy – František Kupka: karikatura   Francouzští kurátoři výstavy jsou předními odborníky na dílo Františka Kupky. Výstava se zaměří zejména na Kupkovo kreslířské dílo z první dekády 20. století. Jeho satirické cykly Peníze, Mír a Náboženství se představí v kontextu francouzské karikatury a kreslené satiry | kurátoři: Markéta Theinhardt a Pierre Brullé | od 14. 6. do 28. 9.

Eliška Rožátová: Vidět jinak Významná česká malířka, kreslířka a sklářka je známá svou svobodnou a experimentální tvorbou. Výstava v Museu Kampa představí výběr z její autorské tvorby, od maleb a kreseb z šedesátých let, přes vrcholnou práci se sklem až po malby a kresby posledních let | kurátorka: Helena Musilová | od 14. 6. do 10. 8.

OKO – Z očí do očí Výstava se zabývá přerodem symbolu oka z jednoho z hlavních surrealistických motivů do existenciální roviny i tím, jak vnímají jeden z nejdůležitějších smyslových orgánů naši současníci – k vidění budou díla autorů jako Salvador Dalí, Toyen, Lukáš Rittstein, Mikuláš Medek a mnoho dalších | kurátorka: Martina Vítková | od 28. 6. do 28. 9.

DOPROVODNÝ PROGRAM

  • změna programu vyhrazena, kapacita programů je omezena
  • aktuální informace na www.museumkampa.cz/programy
  • vstupenky k prodeji na goout.net nebo v prodejně Musea Kampa, U Sovových mlýnů 503/2, Praha 1
  • otevřeno út–ne 10.00–18.00

17. 07. | 18.00 | Komentovaná prohlídka výstavy Vidět jinak s kurátorkou Helenou Musilovou. Výstava Vidět jinak představuje dílo Elišky Rožátové. Tato malířka, kreslířka, sklářka, autorka realizací do architektury i volných sochařských objektů, patří mezi výrazné a autentické autorky, které vstoupily na výtvarnou scénu začátkem šedesátých let 20. století. Nejčastěji je zmiňována v souvislosti s okruhem sklářských výtvarníků, nicméně je také excelentní malířka s jedinečným citem pro barvu a osobitým malířským rukopisem. Je to zároveň autorka nadaná odvahou pro experimentování, což se projevilo v hledání nových technik při tvorbě mozaik, v novátorském pohledu na skleněnou plastiku i v současné malbě, kde s klasickými malířskými technikami zachází stejně svobodně jako se sklem. Výstava v Museu Kampa navazuje na monografii vydanou v roce 2024 nakladatelstvím Studio JB a představuje reprezentativní výběr z autorčiny celoživotní tvorby. Soustředí se zejména na inovativní práci se sklem odkazující k vlně neoexpresionismu osmdesátých let a na současnou malířskou tvorbu, přímo pro prostor terasy vznikají dva skleněné Stoly a zároveň zde bude nově instalováno dílo Narušená struktura z roku 1989.

21. – 25. 07. | 9.00–15.00 | Léto pro děti – příměstský tábor v Museu Kampa. Děti čeká pestrý a pečlivě připravený program pod vedením zkušených a nadšených lektorů Musea Kampa. Těšit se můžete na malé skupinky o maximálním počtu 15 dětí, což nám umožňuje individuální přístup a vytváří bezpečné, přátelské a inspirativní prostředí. Naše tábory se odehrávají v jedinečné atmosféře Werichovy vily, Sovových mlýnů a okolí ostrova Kampa a Malé Strany – místech, která sama o sobě podněcují kreativitu a zvídavost. Každý den přináší nové zážitky: děti se ponoří do světa umění, historie i přírody, budou tvořit, objevovat, hrát si a navazovat nová přátelství. Čekají je výtvarné dílny, interaktivní prohlídky, tematické hry i pobyt na čerstvém vzduchu – zkrátka léto, na které budou ještě dlouho s radostí vzpomínat. Tábor probíhá od 9 do 15 hodin a v ceně je zahrnuta svačinka a také teplý oběd. Každý turnus končí vernisáží prací, které děti během týdne vytvořily. Vyzkouší si tak i práci kurátora a budou mít možnost svoje dílo představit rodičům.

22. 07. | 18.00 | Komentovaná prohlídka výstavy Kupka a karikatura – Zrcadla Pravdy. Výstava je součástí programového cyklu Musea Kampa věnovaného tématům, aspektům a souvislostem díla Františka Kupky. Poslední v řadě byly v roce 2017 výstava Ateliérová sousedství: Marcel Duchamp, Raymond Duchamp-Villon, Jacques Villon a František Kupka a roku 2018 expozice uspořádaná k 100. výročí založení republiky František Kupka: Legionář a vlastenec. Letošní výstava uvede umělcovu tvorbu v době „zlatého věku“ satirických časopisů. Ač je Kupka znám především jako jeden z prvních, kdo vykročili směrem k nefigurativnímu umění, představuje jeho satirická tvorba, na první pohled diametrálně odlišná od pozdějších konceptů, v mnohém ohledu substanciální součást umělcova díla. Výstava představuje Kupkovu kritickou kresbu v širším kontextu tehdejší pařížské a mezinárodní scény a poukazuje na různorodost i aktuálnost témat, která satirická kresba zpracovávala před více než sto lety. 

museum-kampa
Doporučujeme

Loading...