Přítomní: 0 čtenářů 0 mobilní
(145 let)
Český stavitel, architekt a významný propagátor česko‑japonských vztahů Jan Letzel se narodil 9. dubna 1880 v Náchodě. V zemi vycházejícího slunce působil v letech 1907–1923 a vytvořil tu dílo, za něž se mu dostalo obdivu Japonců.
Vystudoval architekturu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze u profesora Jana Kotěry a stal se jeho nejnadanějším žákem. V Čechách se podílel na úpravě vnějších kovových prvků secesního hotelu Evropa na Václavském náměstí. Pravděpodobně jeho jedinou samostatnou českou realizací byl lázeňský dům v Mšeném u Budyně nad Ohří z roku 1905. Poté odešel do Egypta, kde pracoval u dvorního architekta egyptského místokrále. V roce 1907 odjel do Japonska, kde byl zprvu zaměstnán v ateliéru Lalande Architecture v Jokohamě a později spojil síly s dalším Čechem – Janem Karlem Horou. Byli velmi úspěšní, projektovali stavby všeho druhu, rezidence, vily či monumentální budovy. Letzelovy stavby ze železobetonu, které odolávaly častým zemětřesením, mu v Japonsku přinesly velkou prestiž. Právě beton se zasloužil o přežití Průmyslového paláce v Hirošimě po výbuchu atomové bomby. Japonci ho nazývali Yōkan wasai, tedy člověk s evropským myšlením a japonským cítěním. Do Prahy se vrátil v březnu roku 1920 a působil zde jako poradce ministerstva obchodu. V této roli navázal kontakt s firmou Suzuki a v roce 1922 se vydal opět do Japonska, kde o rok později zažil ničivé zemětřesení. Otřesen se vrátil do vlasti a krátce nato se u něj začala projevovat duševní nemoc. Zemřel v pouhých 45 letech 26. 12. 1925 v Praze a byl pochován na hřbitově v rodném Náchodě.
-Petmatz-, foto © Wikimedia Commons
Zadejte Vaši emailovou adresu a zajistěte si tak aktuality z České republiky.
© 2025 Pražský přehled
Publikování či další šíření obsahu www stránek prazskyprehled.cz bez vědomí redakce není slušné a odporuje autorskému zákonu.
Často jsou tu zveřejněny také materiály třetích stran, kde jejich další šíření je možné pouze se souhlasem redakce KAM po Česku. Děkujeme za pochopení.