Přítomní: 0 čtenářů 0 mobilní
(170 let)
Český spisovatel, učitel a novinář Jan Klecanda se narodil 5. března 1855 v Praze. Byl synem rukavičkáře Antonína Klecandy z Jistebnice a jeho manželky Antonie, rozené Pichlerové.
Vyšší reálku absolvoval v 15 letech, poté studoval čtyři roky na polytechnice. V roce 1875 byl odveden na vojnu a díky svému vzdělání se stal učitelem v kadetní škole. Učení se mu zalíbilo a za katedrou již zůstal i po návratu z vojny. Po pěti letech vyučování v Praze se z čirého národního nadšení přihlásil do služeb Ústřední matice školské a v létě roku 1883 přijel do Teplic s úkolem založit tu první českou školu. Plný elánu se pustil do práce a 17. 9. 1883 zahájil vyučování v Českobratrské ulici a staral se o celkový rozvoj školy. Podílel se na veřejném životě, byl zvolen jednatelem České besedy a od roku 1884 předsedou Budče Rudohorské, spolku sdružujícího podkrušnohorské učitelstvo. Již za dob studií se zabýval literaturou, přispíval do řady beletristických časopisů pod různými pseudonymy a brzy se stal jedním z nejčtenějších autorů své doby. V roce 1887 ale nervově onemocněl, skončil definitivně s učitelskou dráhou a rozhodl se pro novinářskou a spisovatelskou kariéru. Založil politický týdeník Vyšehrad, který vydával 13 let, a po jeho zániku přijal místo v Humoristických listech a věnoval se spisovatelské činnosti. Napsal pětatřicet knih z vojenského, školního a politického prostředí. Jeho nejúspěšnější romány byly zfilmovány. Jan Klecanda udělal za svého života pro rozvoj českého národního života a českého školství nesmírně mnoho. Zemřel 15. 5. 1920 v Praze a pohřben byl na vyšehradském Slavíně, kam se s ním přišlo rozloučit mnoho osobností veřejného života.
-Petmatz-, foto © Wikimedia Commons
Zadejte Vaši emailovou adresu a zajistěte si tak aktuality z České republiky.
© 2025 Pražský přehled
Publikování či další šíření obsahu www stránek prazskyprehled.cz bez vědomí redakce není slušné a odporuje autorskému zákonu.
Často jsou tu zveřejněny také materiály třetích stran, kde jejich další šíření je možné pouze se souhlasem redakce KAM po Česku. Děkujeme za pochopení.