Přítomní: 0 čtenářů 0 mobilní
(130 let)
Český sochař a sklářský výtvarník Jaroslav Brychta se narodil 9. března 1895 v Pohodlí u Litomyšle do rodiny učitele. Dcera Jaroslava se stala významnou sklářskou umělkyní a spolu s manželem Stanislavem Libenským tvořili v oboru světově uznávaný tým.
Brychta se po dokončení studia sochařství na pražské Uměleckoprůmyslové škole na popud profesora Bohumila Kafky ucházel o místo v právě vznikající sklářské škole v Železném Brodě. Stal se tu jedním z prvních pedagogů. Se sklem neměl žádné zkušenosti, ale brzy si svou prací vydobyl respekt, podporu i zázemí. Věnoval se figurkářskému oboru, jemuž předcházela výroba ozdobných špendlíků. Prvotní figurky byly „sešívané“, „tažené“ a od roku 1923 se začala vyvíjet skupina plastik, které dnes známe po názvem „drátkové“. Další technologií u nás prakticky neznámou bylo foukání skla. Jaroslav Brychta se s ní seznámil v roce 1927 v německém Duryňsku. Technologie foukaných figurek, jejichž vzory se používají dodnes, dala u nás základ výrobě vánočních ozdob z foukaného skla. Všechny svoje návrhy velkoryse poskytoval potřebám školní výuky i sklářům a čerstvým absolventům. Nezištně tak pomáhal rozvoji figurkářského oboru. Svým přístupem vnesl do této oblasti nový fenomén spolupráce výtvarníka a sklářského řemeslníka. Za svůj život proběhl tratí vývoje skla od malého korálku po monumentální plastiky. Svá díla vystavoval i v zahraničí a získal řadu významných ocenění. Jaroslav Brychta zemřel 5. října 1971 v Železném Brodě.
-Petmatz-, foto © galerie.detesk.cz; Luděk Sládek
Zadejte Vaši emailovou adresu a zajistěte si tak aktuality z České republiky.
© 2025 Pražský přehled
Publikování či další šíření obsahu www stránek prazskyprehled.cz bez vědomí redakce není slušné a odporuje autorskému zákonu.
Často jsou tu zveřejněny také materiály třetích stran, kde jejich další šíření je možné pouze se souhlasem redakce KAM po Česku. Děkujeme za pochopení.