Přítomní: 0 čtenářů 0 mobilní
(90 let)
Český sochař, grafik, malíř a vysokoškolský pedagog Aleš Veselý se narodil 3. února 1935 v Čáslavi. Jeho sochy najdete po celém světě – například v Olympijském parku v Soulu, v Tokiu, Vilniusu, Terezíně či Kutné Hoře.
Pocházel ze smíšené židovské rodiny úředníka pojišťovny a během druhé světové války žil s rodiči v Hradci Králové. Po válce v Praze studoval na Akademii výtvarných umění v ateliéru Vladimíra Silovského. Aleš Veselý byl nadaný po všech stránkách. Díky profesorovi Karlu Hladíkovi v sobě ještě během studia objevil vlohy pro modelování a sochařství, kromě toho hrál na klavír, a dokonce i sám komponoval. V druhé polovině 60. let začal nacházet zaujetí ve velkých železných konstrukcích. Mezi jeho nejznámější železné objekty patří monumentální „Kaddish“ a o tři roky starší „Židle Uzurpátor“. V 70. a 80. letech se Aleš Veselý uchýlil do soukromí a na statku ve Středoklukách si vybudoval ateliér. Po sametové revoluci působil jako profesor na AVU v Praze a vyučoval na Univerzitě J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Mezi jeho poslední díla patří dvacetimetrová plastika železničních kolejí „Brána nenávratna“, vytvořená pro Památník ticha věnovaný obětem holocaustu, který se nachází na nádraží Praha‑Bubny. Poslední realizaci, kterou Aleš Veselý nazval „Zákon nezvratnosti“, věnoval Památníku Terezín k uctění památky židovských obětí druhé světové války. Je umístěna poblíž bývalého terezínského krematoria. Aleš Veselý zemřel náhle 14. 12. 2015.
-Petram-, foto © Wikimedia Commons
Zadejte Vaši emailovou adresu a zajistěte si tak aktuality z České republiky.
© 2025 Pražský přehled
Publikování či další šíření obsahu www stránek prazskyprehled.cz bez vědomí redakce není slušné a odporuje autorskému zákonu.
Často jsou tu zveřejněny také materiály třetích stran, kde jejich další šíření je možné pouze se souhlasem redakce KAM po Česku. Děkujeme za pochopení.