Přítomní: 0 čtenářů 0 mobilní
EXPOZICE
Architekt Adolf Loos – modely a fotografie Expozice jedinečné kolekce modelů a fotografií děl architekta Adolfa Loose je důležitou součástí prohlídkového okruhu zahrnujícího Müllerovu vilu, Rothmayerovu vilu a Studijní a dokumentační centrum Norbertov. Kolekce byla součástí retrospektivní výstavy Adolf Loos světoobčan, kterou pořádalo Muzeum města Prahy ve spolupráci s Národním technickým muzeem. Kolekce je nyní zpřístupněna v galerijním prostoru Studijního a dokumentačního centra Norbertov poblíž nejvýznamnější realizace tohoto významného architekta – Müllerovy vily. Expozice je součástí prohlídky vily, během níž je možné se seznámit s širším obsahem informací o architektonickém díle Loose v českých zemích.
VYCHÁZKA
18. 03. | 14.00 | Kolem „Kulaťáku“ a do sboru Církve československé husitské. Vítězné náměstí během své existence vystřídalo několik jmen, běžně je ovšem mezi lidmi známé jako „Kulaťák“, i když vlastě není kulaté. V každém případě je jeho okolí spojeno s mnoha zajímavostmi. Engelův plán vlastně nebyl nikdy úplně dokončen. Zmizelou Leninovu sochu si dnes již málokdo pamatuje, stejně tak jako taneční sál zvaný „Malá Lucerna“, kde za svých studentských let hrával i Pavel Bobek. Nedaleko najdeme několik sochařských děl – sochu prezidenta Masaryka od jeho současníka sochaře Břetislava Bendy a sochy koní v Šabachově parku od sochaře Michala Gabriela, který se mimo jiné podílel i na chovu koně Převalského. Vycházku zakončíme prohlídkou Husova sboru v Dejvicích, který patří mezi nepozoruhodnější stavby z počátku vývoje Církve Československé Husitské. Bohoslužebný prostor je ukrytý za budovou, ve které bylo sídlo bohoslovecké koleje, úřadu patriarchy a ústřední rady církve | sraz na nároží Thákurovy a Evropské ulice (naproti tramvajové zastávce Thákurova)
PŘEDNÁŠKA:
22. 03. | 17.00 | Obnova a restaurování tzv. Semlerovy rezidence v Plzni – přednášející: Ing. arch. Petr Domanický. Byt rodiny Oskara a Jany Semlerových v Plzni představuje završení činnosti Adolfa Loose v Plzni, byť detailní řešení pochází od jeho žáka a spolupracovníka Heinricha Kulky. Rozsah i pojetí bytu dokončeného r. 1934 jsou výjimečné a připomínají pražskou Müllerovu vilu. Původní interiér, který byl desítky let rozdělený na pět částí, prošel v poslední době (po převzetí Západočeskou galerií v Plzni) restaurováním a také prostorově byl rehabilitován a doplněn replikami nedochovaných prvků. Prezentace se zaměří předně na novější historii celého objektu, zejména celkovou obnovu domu a restaurování bytového interiéru.
Zadejte Vaši emailovou adresu a zajistěte si tak aktuality z České republiky.
© 2023 Pražský přehled
Publikování či další šíření obsahu www stránek prazskyprehled.cz bez vědomí redakce není slušné a odporuje autorskému zákonu.
Často jsou tu zveřejněny také materiály třetích stran, kde jejich další šíření je možné pouze se souhlasem redakce KAM po Česku. Děkujeme za pochopení.