Přítomní: 0 čtenářů 0 mobilní
Stálá expozice ve Veletržním paláci představuje kromě vybraných staveb poválečné éry životní styl tehdejší československé společnosti, který určoval směr vývoje architektury. Výstava je vhodná pro odborníky, pamětníky i pro rodinné návštěvy.
Název „Architektura všem“ shrnuje charakter obnovy společnosti po druhé světové válce a stejný je i název knihy Karla Honzíka z roku 1956. Jednoho z hlavních teoretiků poválečné architektury. Výstava prezentuje čtyřicítku vesměs dosud ještě existujících staveb, ale současně vystihuje atmosféru okamžiku té doby. Nechybí zde zásadní pražské projekty, jako jsou Hlavní nádraží manželů Šrámkových, Nová scéna Národního divadla architekta Karla Pragera, Strojimport Zdeňka Kuny nebo Žižkovský vysílač Václava Aulického. Nemůže zde chybět ikonický liberecký technicistní Hotel a televizní vysílač Ještěd, Karla Hubáčka a jeho Sialu, typicky brutalistní obchodní dům Prior Pardubice, architektky Růženy Žertové anebo hotelový komplex Thermal v Karlových Varech od manželů Machoninových a jejich spolupráce s významnými výtvarníky René Roubíčkem, Jaroslavou Brychtovou, Stanislavem Libenským, Jiřím Rathauským a Čestmírem Kafkou. Důležitou součástí je i oddíl věnovaný československé stopě na světových výstavách EXPO. Sbírka je sama symbolicky umístěna v klenotu funkcionalistické předválečné architektury –Veletržním paláci, vzniklém v letech 1925 až 1928 podle návrhu architektů Josefa Fuchse a Oldřicha Tyla. A určitě stojí za návštěvu.
-Petmatz-, foto © autor
Zadejte Vaši emailovou adresu a zajistěte si tak aktuality z České republiky.
© 2025 Pražský přehled
Publikování či další šíření obsahu www stránek prazskyprehled.cz bez vědomí redakce není slušné a odporuje autorskému zákonu.
Často jsou tu zveřejněny také materiály třetích stran, kde jejich další šíření je možné pouze se souhlasem redakce KAM po Česku. Děkujeme za pochopení.