Přítomní: 0 čtenářů 0 mobilní
Za poklady pražské architektury
Dům Radost
Stavba, která bývala označována za první pražský mrakodrap, tvoří dominantu Žižkova a výrazně se uplatňuje v pražském panoramatu. Mladí projektanti a příslušníci avantgardy Josef Havlíček a Karel Honzík prosadili pod vlivem švýcarského architekta a teoretika Le Corbusiera pokrokový křížový půdorys budovy, díky kterému je budova prostoupena denním světlem.
První český mrakodrap najdeme na Žižkově.
Dům Radost (od roku 2019), dříve Dům odborových svazů (před listopadem 1989 ROH) a původně Palác Všeobecného penzijního ústavu je cennou ukázkou českého a evropského funkcionalismu. Dům se pyšní dvanácti patry, což bylo na tehdejší dobu něco nevídaného. Tenkrát šlo o nejvyšší budovu v Československu a jednu z nejvyšších budov v Evropě. Soutěž na stavbu proběhla v roce 1929. Architekti ve svém návrhu porušili veškerá pravidla tehdy vypsané soutěže na blokový půdorys, i přesto zvítězili. Výstavba funkcionalistické budovy, která vyrostla na místě, kde kdysi bývaly dvě viniční usedlosti a později pražská obecní plynárna, trvala dva roky. Mezi jarem a podzimem 1932 nejprve vyrostla železobetonová konstrukce, během následující zimy přibyly cihlové příčky, aby na jaře 1933 mohli dělníci začít s instalací nezbytných technologií a kachlíkové samo omyvatelné fasády firmy RAKO. Začátkem února 1934 se začali stěhovat úředníci, kterým kapacitně nestačilo původní sídlo na Rašínově nábřeží. Budova byla také vybavena velmi špičkovou technologií své doby, a to třeba americkou klimatizací firmy Carrier. Ta byla potřebná hlavně proto, že díky křížovému půdorysu svítí přímé sluneční světlo do všech místností. V horních patrech byly kanceláře, ve spodních byty pro zaměstnance a také obchody a služby. Dvě dlážděné střešní terasy sloužily k odpočinku zaměstnanců. Veřejnost se na ně může vypravit i dnes a obdivovat neotřelý pohled na metropoli nebo se podivovat nad zábradlím střešních pergol, jenž sloužilo jako vodovod pro případ požáru a k omývání průčelí. Dům byl ve své době ztělesněním modernity a elegance. V interiéru se nachází velmi výrazná a noblesní schodišťová hala s mramorovými, kovovými a prosklenými prvky. Unikátní je i barevné řešení, kde převládá cihlová a šedá barva. Architekti Havlíček s Honzíkem mysleli na každý detail. Spolupráce této dvojice započala v roce 1927 a o rok později založili ateliér H & H. Spolu navrhli zajímavý rodinný dům pro redaktora Jíchu na Smíchově, bytovky pro zaměstnance VPÚ na Pankráci a tuto velkolepou budovu, která byla velice ceněna a byla též publikována v mnoha architektonických časopisech po celém světě. V následujících letech projde celý objekt generální rekonstrukcí.
Petra Matznerová, foto © autor; Wikimedia Commons
Zadejte Vaši emailovou adresu a zajistěte si tak aktuality z České republiky.
© 2024 Pražský přehled
Publikování či další šíření obsahu www stránek prazskyprehled.cz bez vědomí redakce není slušné a odporuje autorskému zákonu.
Často jsou tu zveřejněny také materiály třetích stran, kde jejich další šíření je možné pouze se souhlasem redakce KAM po Česku. Děkujeme za pochopení.