Najdi akci

 - 

Kalendář akcí

Jana Šrejma Kačírková

Jana Šrejma Kačírková

Rozhovor
s Janou Šrejmou Kačírkovou

Jana Šrejma Kačírková je přední česká sopranistka. Se svou loňskou třetí Cenou Thálie se neodmyslitelně zapsala do historie českého umění. Působí v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě, je stálým hostem Národního divadla v Praze a od roku 2016 členkou souboru Národního divadla Brno. Ve svém repertoáru má řadu hlavních rolí, za které získala prestižní ocenění. Kromě tří Cen Thálie – v roce 2012 za roli Julie z opery Romeo, v roce 2013 za roli Anna Bolena ve stejnojmenné opeře a v roce 2020 za mimořádné ztvárnění role v operách Tři fragmenty z Juliette / Lidský hlas – má čtyři ocenění Jihočeských Thálií a čestnou cenu festivalu Opera 2013. V roce 2013 byla oceněna Výroční cenou Opery Plus. Je vítanou sólistkou mnoha předních českých orchestrů i mezinárodních festivalů.

Blíží se konec roku – bilancujete? Jaký tento rok pro Vás byl? Pracovně i soukromě?
Jsem ráda, že se v tomto roce podařilo opět „rozjet“ kulturu a konečně máme možnost vystupovat na pódiích a potkávat se s diváky. Živý kontakt s publikem je totiž při představení nenahraditelný. Ještě v době zákazu jsem připravila pod vedením své neuvěřitelně aktivní sestry Kamily cyklus Koncertů ze statku z mého rodného Vidova. Provedla jsem fanoušky vysíláním na Facebooku nejznámějšími operními áriemi, jeden díl byl muzikálový, další byl věnován maminkám a písním, které nám v dětství zpívaly, připravili jsme i pohádkový koncert pro děti, byla to krásná práce a diváci mi poslali spoustu krásných vzkazů a poděkování. Zazpívala jsem si i v Novém Zámku v Kostelci nad Orlicí v adventním programu, který připravila agentura Františka Kinského. Bylo toho mnoho, ani si na všechno nevzpomenu.

Také vím, že jste letos účinkovala v několika premiérách, řeknete nám o nich něco víc?
V Brně jsme měli krásnou premiéru jedné z nejkrásnějších oper – Pucciniho La bohème. Je to moc krásné představení plné mladých lidí a svěží energie. V Jihočeském divadle v Českých Budějovicích zpívám v odloženém premiérovém představení opery Evžen Oněgin roli Taťány, samozřejmě v ruštině, je to krásná opera, nabitá emocemi, tragédiemi a nenaplněnou láskou. Na své domovské scéně Národního divadla Brno jsem vystupovala v premiéře opery Peter Grimes. Vznikla až ve 20. století, její příběh je adekvátní době vzniku, je modernější než Čajkovského klasická opera, ale je stejně tak plná emocí, smrti, podezření, davového šílenství a velkolepých sborových scén. Tohle představení je, hlavně díky režiséru Davidu Radokovi, magnetizující. Je to velký zážitek. A nesmím zapomenout na jeden zajímavý zážitek: letos v červenci jsem byla pozvaná na festival Smetanova Litomyšl, měla jsem vystoupit v brněnské Bohémě a zpívat i na Velkém finále, ale nakonec jsem ještě zaskakovala na poslední chvíli za nemocnou kolegyni v programu s Petrem Nekorancem. Mám Litomyšl, a hlavně festival moc ráda, takže každá událost tam je pro mě radostná. Ve Vidově jsem se zúčastnila spousty akcí, třeba pohárové soutěže místních dobrovolných hasičů a získali jsme mnoho pohárů, a i několik prvních míst! Pro děti jsme vymysleli program na dětský den, zkrátka ani v době volna jsem nezahálela.

Jste patronkou Autis centra v Českých Budějovicích, co Vás k tomu přivedlo?
Moje kamarádka Milena Urbanová, ředitelka centra, mě jako téměř budějovickou rodačku oslovila, jestli bych s nimi nechtěla spolupracovat. Taková nabídka se přece neodmítá. Když mohu někomu, kdo neměl v životě tolik štěstí jako já, pomoci, ráda to udělám. Pro klienty centra a jejich rodiče jsem ve spolupráci s Pavlem Šporclem a jeho agenturou připravila adventní koncert, zúčastnila jsem se charitativního běhu ve Stromovce, kde jsme i s vidovskými hasiči běželi pro dobrou věc. Je pro mě velkou ctí s Autis centrem spolupracovat.

Kam byste diváky za kulturou pozvala?
Moc se těším na 1. listopadu na tzv. Speciální koncert, který se bude konat v Národním technickém muzeu v Praze, a vystoupím na něm společně se Zemlinského kvartetem a bratry Šporclovými. Pak mě čeká premiéra opery Mefistofeles v Českých Budějovicích a v Brně premiéra baletu Beethoven, kde zpívám Devátou symfonii. A velmi se těším na 23. listopadu, kdy v Profesním domě na Malostranském náměstí v Praze pokřtím svoje první profilové CD „Kdy láska přilétá“, které jsem nahrála a věnovala svojí celoživotní rádkyni a legendě české opery Libuši Domanínské. Jinak samozřejmě budou reprízy představení (Oněgin, Peter Grimes).

-red-, foto © archiv Jany Šrejmy Kačírkové

V opeře B. Brittena Peter Grimes
Doporučujeme

Loading...