Najdi akci

 - 

Kalendář akcí

Winternitzova vila

Winternitzova vila
Vstup do vily: Ne 12:00 - 18:00, Po 12:00 - 18:00, Út 12:00 - 18:00, St 12:00 - 18:00 komentované prohlídky - sobota a neděle
číst více

VÝSTAVA

Mezi přírodou a člověkem: Po stopách organické architektury  
Výstava je koncipována jako obsáhlý fotografický atlas rozmanitých forem a tendencí organické architektury. Představuje řadu příkladů staveb z různých období a zemí od začátku až do sedmdesátých let 20. století. Výstava si klade za cíl organickou architekturu kategorizovat a ukázat všechny její rozmanitosti. Autorské fotografie i výběr staveb jsou dílem kurátora výstavy Adama Štěcha | od 30. 3 do 9. 7.

Chaty – Znovuobjevené dílo architektů Františka Cubra a Zdeňka Pokorného, spoluautorů pavilonu Expo 58    ­Výstava představuje tři letní domy na Sečské přehradě od architektů Františka Cubra a Zdeňka Pokorného, které se do dnešních dnů zachovaly v téměř intaktním stavu. Demonstrují nevšední a stále doposud nezmapovanou kapitolu tuzemské rekreační architektury čtyřicátých let. Kurátorem je Adam Štěch. Výstava přináší nejenom doposud nepublikované fotografie, které speciálně k této příležitosti vytvořil Vladimír KIVA Novotný, ale také některé historické dokumenty a autentické vybavení jedné z chat. Trojice architektů František Cubr, Zdeněk Pokorný a Josef Hrubý je známá především návrhem Československého pavilonu pro světovou výstavu EXPO v Bruselu v roce 1958. Díky této i jiným veřejným a administrativním stavbám padesátých až sedmdesátých let jsou považováni za jedny z nejdůležitějších tvůrců české poválečné architektury. Tři rekreační objekty, které architekt František Cubr navrhl společně se svým kolegou Zdeňkem Pokorným ve čtyřicátých letech na březích přehrady Seč nedaleko Pardubic, jsou zcela zapomenutými příklady velmi originální architektonické tvorby. Mohou být pokládány za výjimečné příklady organické architektury čtyřicátých let, která se v našem prostředí uplatnila jen velmi zřídka, a to právě především v oblasti rekreačního bydlení. Bylo to v roce 2021, kdy se Adam Štěch vydal na přehradu Seč, aby realizace architektů Františka Cubra a Zdeňka Pokorného vypátral. Do té doby je znal pouze z několika málo archivních černobílých snímků, které byly publikovány například v monografii architektů Františka Cubra, Zdeňka Pokorného a Josefa Hrubého v šedesátých letech. O současném stavu chat bohužel nevěděl nikdo nic. Po dvou dnech strávených na Seči Štěch objevil všechny tři objekty, seznámil se s jejich majiteli a měl možnost je detailně zdokumentovat | kurátor: Adam Štěch | archivní fotografie: Archiv Vojena Syrovátky, Jany Vokrouhlíkové, Publikace Krby, Anna a Alex Kadlecovy, 1988 | současná fotografie: Vladimír KIVA Novotný | grafický design a instalace: Jan Kloss, Matěj Činčera, Adam Blažek | od 12. 7. do 15. 10.

12
červenec
12:00
Winternitzova_vila Winternitzova_vila_ext
Doporučujeme

Loading...