Přítomní: 0 čtenářů 0 mobilní

Najdi akci

Kalendář akcí

Hvězdárna Ďáblice

Hvězdárna Ďáblice
otevírací doba a pozorování oblohy: po, út, čt  zavřeno, st 18.00–20.00; pá 18.00–20.00; so 10.00–12.00, 13.00–16.00, 18.00–20.00; ne 10.00–12.00, 13.00–16.00; 18.00–20.00 výjimky:
číst více

PŘEDNÁŠKY

25. 05. | 18.00 | Válka a kosmonautika – přednáší Milan Halousek – spolupráce Ruska se Západem se zdá být po začátku války na Ukrajině nemožná. Nechtějí ji obě strany. Je ale možné ze dne na den skončit? Obejdeme se bez ruských technologií? Co bude s Mezinárodní kosmickou stanicí nebo evropsko-ruskou sondou ExoMars? Přednáška shrne aktuální spolupráci a všechny důležité momenty, ke kterým došlo od začátku války.

POŘADY s pozorováním oblohy

27. 04. | 18.00 | Karlův most – paprsek staletími, Čas a jeho měření – komponovaný večer složený ze dvou dokumentárních filmů. Karlův most – paprsek staletími pojednává o důvodech, které vedly Karla IV. nejen k datu, ale i k přesnému časovému okamžiku založení mostu. Dále popisuje symboliku výzdoby Staroměstské mostecké věže. Čas a jeho měření – měření času je jeden z nejvýznamnějších vynálezů lidstva. Film probírá historii měření od prvních pokusů po současné metody.
pátky | 21.00 | Co se děje na obloze? – pořad přináší aktuální informace o tom, co je vidět na obloze. Jaké planety jsou pozorovatelné v nejbližších měsících, jaké úkazy jsou s nimi spojeny, kdy nastávají zatmění Slunce nebo Měsíce a zda nás nenavštíví nějaká jasná kometa. Ukážeme si, jaká výrazná souhvězdí jsou v noci nad našimi hlavami a jak v nich nalézt objekty vzdáleného vesmíru, jako jsou dvojhvězdy, hvězdokupy, mlhoviny nebo galaxie.

04., 11. a 18. 05. | 18.00 | Planety, zajatci Slunce – pořad nám poodhalí tajemství cizích světů – vzdálených planet a jejich měsíců, jež jsou pro lidská měřítka nepředstavitelně daleko, ale v porovnání s velikostí vesmíru jsou přeci jen blízkými sousedy ve Sluneční soustavě. Prachoví rarášci nám vymetou cestičku poznání povrchových útvarů na Marsu, zblízka se proletíme nad pruhovanou atmosférou Jupiteru a podnikneme několik zastávek u nejznámějších měsíců této největší planety ve Sluneční soustavě. Pořad, který je kombinací živé přednášky a filmu, přináší komplexní informace o Sluneční soustavě včetně Slunce, Zemi nejbližší hvězdě.
pátky | 21.00 | Co se děje na obloze? – pořad přináší aktuální informace o tom, co je vidět na obloze. Jaké planety jsou pozorovatelné v nejbližších měsících, jaké úkazy jsou s nimi spojeny, kdy nastávají zatmění Slunce nebo Měsíce a zda nás nenavštíví nějaká jasná kometa. Ukážeme si, jaká výrazná souhvězdí jsou v noci nad našimi hlavami a jak v nich nalézt objekty vzdáleného vesmíru, jako jsou dvojhvězdy, hvězdokupy, mlhoviny nebo galaxie.

POHÁDKY PRO NEJMENŠÍ

DUBEN

soboty | 10.15 a 15.15 | O kouzelné pastelce – pohádka o mocném kouzelníkovi, malém zvídavém klukovi a neobyčejné pastelce, se kterou stačí něco nakreslit, a hned to máte ve skutečnosti. Klidně i raketu pro cesty ke hvězdám... Co vlastně hvězdy jsou? Jakou mají barvu? Jak jsou daleko? To vše a mnohem více se dozvíte na dobrodružné výpravě spolu s malým Ťuldou v příběhu, který vás chytí za srdce.

neděle | 10.15 a 15.15 | Cesta za kometou – byla, nebyla vesmírná sonda jménem Rosetta, která se pustila na dlouhou cestu, jejímž cílem bylo odhalit tajemství naší Sluneční soustavy. Na palubě byl také její kamarád Philae. Jejich společná cesta vedla ke kometě, na které malý Philae nakonec přistál a podrobně ji prozkoumal. Vydejte se s nimi za dobrodružstvím a zjistěte, jaká tajemství dokázali odhalit!

KVĚTEN

soboty | 10.15 a 15.15 | Jak šla kometka do světa – pohádka o tom, jak odvážná kometka zachránila malého Pluta před ďábelským Algolem. Dále zde vystupují parádivé Plejády, moudré Slunce i pozemští hvězdáři. Přestože se jedná o pohádku, aktéry tohoto příběhu můžeme na obloze skutečně najít.
neděle | 10.15 a 15.15 | Měsíc u krejčího – ušít fráček Měsíci je zapeklitá věc – Měsíc totiž neustále mění svůj tvar. Jak si krejčí poradí, uvidíte v pohádce. Po pohádce se při povídání s hvězdářem dozvíte, jak se střídají fáze nov, první čtvrt, úplněk a poslední čtvrt a jak se Měsíc pohybuje po obloze.

POZOROVÁNÍ OBLOHY NA OBOU HVĚZDÁRNÁCH

  • předpokladem k pozorování je vždy jasné počasí. Pozorování každého objektu je doprovázeno odborným výkladem. V případě nepříznivého počasí je podán výklad k přístrojovému vybavení kopulí.

Měsíc: Našeho nejbližšího kosmického souseda lze na večerní obloze v otevírací době hvězdárny pozorovat přibližně od 8. do 20. prosince. Nejlepší pozorovací podmínky jsou kolem 11. prosince, kdy nastává první čtvrt a kdy poblíž rozhraní mezi osvětlenou a tmavou polokoulí (na tzv. terminátoru) vrhají povrchové útvary zřetelné stíny. Tehdy, na rozdíl od úplňku (nastává 19. prosince), vynikne plastičnost měsíčního povrchu.
Planety: Na večerní obloze bude možno pozorovat planetu Jupiter. Planeta Saturn bude v průběhu večera zapadat, na počátku měsíce pak bude krátce po začátku večerní otevírací doby rovněž pozorovatelná planeta Venuše.
Zajímavé objekty: Z objektů hvězdného vesmíru lze pozorovat dvojhvězdy, hvězdokupy, mlhoviny i galaxie. Ty posledně jmenované pak zejména za bezměsíčných nocí, kdy neruší světlo Měsíce. Nejznámější z nich je galaxie M31 v souhvězdí Andromedy, která je od nás vzdálená přes dva miliony světelných let. Z dvojhvězd je zajímavý pohled na Alamak ze souhvězdí Andromedy. Kulovou hvězdokupu M15 můžeme najít v souhvězdí Pegasa a na otevřené hvězdokupy se můžeme podívat do souhvězdí Býka a Persea. Krásný pohled malým dalekohledem je zejména na hvězdokupu Plejády (Kuřátka) v Býku, která je dobře viditelná i pouhým okem.
Slunce: Na denní obloze lze sledovat Slunce. Dalekohledem, který odcloní větší část slunečního světla, jsou na povrchu Slunce pozorovatelné sluneční skvrny, speciální chromosférický dalekohled pak odhalí sluneční protuberance.

Doporučujeme

Loading...