Najdi akci

Kalendář akcí

Hvězdárna Ďáblice

Hvězdárna Ďáblice
otevírací doba: po, út, čt – zavřeno, st 15.00–17.00 a 19.00–21.00; pá 15.00–17.00 a 19.00–21.00; so 10.00–12.00, 13.00–17.00, 19.00–21.00; ne 10.00–12.00, 13.00–17.00; 19.00–21.00
číst více

POŘADY s pozorováním oblohy

středy | 18.00 | Hvězdárna, dalekohledy, pozorování – pořad vás seznámí s historií naší hvězdárny od dob nejstarších až po současnost. Na autentických dobových fotografiích vám ukážeme, jak se naše hvězdárna stavěla a postupně rozrůstala. Seznámíte se také s konstrukcí a funkcí astronomických dalekohledů, které používáme pro pozorování na naší hvězdárně.
pátky | 18.00 | Co se děje na obloze? – pořad přináší aktuální informace o tom, co je vidět na obloze. Které planety budou v nejbližší době pozorovatelné a jaké úkazy jsou s nimi spojeny, kdy nastávají zatmění Slunce nebo Měsíce, a zda nás nenavštíví nějaká jasná kometa. Ukážeme si, která výrazná souhvězdí jsou v noci nad našimi hlavami a jak v nich nalézt objekty vzdáleného vesmíru, jako jsou dvojhvězdy, hvězdokupy, mlhoviny nebo galaxie.

POHÁDKY PRO NEJMENŠÍ - leden 2023
soboty | 10.15, 14.15 a 16.15 | O kouzelné pastelce – Ťuldova dobrodružství na planetách – druhý díl pohádky o malém zvídavém klukovi a neobyčejné pastelce, se kterou stačí něco nakreslit, a hned to máte ve skutečnosti. Klidně i raketu pro cesty ke hvězdám… Tedy vlastně tentokrát k planetám Sluneční soustavy. Vydejte se s Ťuldou prozkoumat, jak to vypadá na Venuši a jestli na Marsu žijí Marťani!
neděle | 10.15, 14.15 a 16.15 | O spanilé Jitřence a tajuplné Večernici – ještě dříve, než lidé zjistili, co se za jasnými hvězdami skrývá, povídali si o nich příběhy. A naše pohádka je jedním z nich. Na jejím konci se dozvíte, že Jitřenka i Večernice jsou jedno a totéž těleso a navíc, že se vůbec nejedná o hvězdu, ale o planetu Venuši. Společně se pak podíváme, jak to na Venuši vypadá.

POHÁDKY PRO NEJMENŠÍ - únor 2023

soboty | 10.15, 13.15 a 15.15 | Odkud svítí sluníčko – pohádka pro nejmenší o podivínském panu králi, který je nejraději zavřený na svém tmavém hradě a nerad vychází ven. Jenže kam nechodí Slunce, tam chodí lékař a ten panu králi doporučí právě je. Královský stavitel, pan Cihelka, tedy dostane nelehký úkol – postavit zámeček plný světla. Jenže se Sluníčkem to není tak lehké, jak to na první pohled vypadá.
neděle | 10.15, 13.15 a 15.15 | O kouzelné pastelce – Ťuldova dobrodružství na planetách – druhý díl pohádky o malém zvídavém klukovi a neobyčejné pastelce, se kterou stačí něco nakreslit, a hned to máte ve skutečnosti. Klidně i raketu pro cesty ke hvězdám... Tedy vlastně tentokrát k planetám Sluneční soustavy. Vydejte se s Ťuldou prozkoumat, jak to vypadá na Venuši a jestli na Marsu žijí Marťani!

POZOROVÁNÍ OBLOHY NA OBOU HVĚZDÁRNÁCH

Měsíc: Našeho nejbližšího kosmického souseda lze na večerní obloze v otevírací době hvězdárny pozorovat přibližně od 1. do 5. února a pak od 23. února do konce měsíce. Nejlepší pozorovací podmínky jsou kolem 27. února, kdy nastává první čtvrt a kdy poblíž rozhraní mezi osvětlenou a tmavou polokoulí (na tzv. terminátoru) vrhají povrchové útvary zřetelné stíny. Tehdy, na rozdíl od úplňku (nastává 5. února), vynikne plastičnost měsíčního povrchu.
Planety: Na večerní obloze bude možno pozorovat planety Mars a Jupiter, na konci měsíce se k nim připojí i planeta Venuše.
Zajímavé objekty: Z objektů hvězdného vesmíru nám únorová obloha nabízí dvojhvězdy, hvězdokupy, mlhoviny i galaxie. Z dvojhvězd je to např. Castor ze souhvězdí Blíženců. Známou hvězdokupu Plejády můžeme najít v souhvězdí Býka. Ozdobou únorové oblohy je Velká mlhovina v souhvězdí Orionu. Této mlhovině může na únorové obloze konkurovat snad jen galaxie M31 v souhvězdí Andromedy.
Slunce: Na denní obloze lze sledovat Slunce. Dalekohledem, který odcloní větší část slunečního světla, jsou na povrchu Slunce pozorovatelné sluneční skvrny, speciální chromosférický dalekohled pak odhalí sluneční protuberance.

Doporučujeme

Loading...