Najdi akci

 - 

Kalendář akcí

Armádní muzeum Žižkov

Armádní muzeum Žižkov

EXPOZICE
Expozice Armádního muzea Žižkov je rozčleněna na sedm základních částí, podle jednotlivých historických úseků, které mapují vojenské dějiny českého území a českou státnost. Celkem je vystaveno na sedm tisíc exponátů ze sbírky Vojenského historického ústavu Praha. Exponáty jsou umístěny v téměř třech stovkách vitrín, ale také ve volném prostoru výstavních sálů. Sály se nacházejí ve čtyřech podlažích, v některých sálech jsou navíc vestavěná menší mezipatra. Vizuální představení artefaktů včetně nasvícení bylo vytvořeno v duchu nejmodernějších trendů a díky nejvyspělejší osvětlovací technice. Specialitou jsou „předměty s příběhem“, u nichž je návštěvník informován o osudech exponátu i lidí, kteří jsou s ním spojeni. Četné exponáty jsou opatřeny také QR kódy, návštěvník si tak může pomocí moderních technologií přečíst komplexní a rozšířené informace o daném předmětu.

VÝSTAVY

1944 Brány k domovu“ |  Výstava k válečnému roku 1944 shrnuje klíčové události světového konfliktu v daném roce. Zařazuje druhý československý odboj jak na domácím území, tak v zahraničí do širšího kontextu | do 2. 3. 2025

 

DOPROVODNÝ PROGRAM

  • nutná rezervace na: rezervaceakce@vhu.cz
  • vstup zdarma

11. 03. | 18.00 | První světová válka – cyklus přednášek. Umění vysoké a zákopové – přednáší: Mgr Ilona Krbcová, Mgr. Petr Bjaček. Drobné užitkové nebo dekorativní předměty si vyráběli a dodnes vyrábí vojáci snad ve všech déletrvajících konfliktech. Nikdy předtím ani potom však tento fenomén nedosáhl takového rozměru jako během 1. světové války, kdy se do výroby těchto předmětů zapojilo kromě bojujících i množství válečných zajatců a civilistů. Zatímco předměty se mnohdy dochovaly dodnes, rozmanité sociální pozadí, které stálo za jejich vznikem, zůstávalo očím poválečných generací dlouho skryto. Mezi českými vojáky, kteří se za první světové války účastnili bojů ve frontových zákopech, bylo mnoho profesionálních umělců. Jejich úspěšná kariéra tak byla na několik let násilně přerušena. I přes nevyhovující podmínky se však nevzdali a svoji tvorbu přizpůsobili válečným účelům. Tak například František Kupka začal po zranění a následném návratu z fronty v roce 1915 ilustrovat časopis České kolonie v Paříži. Na východní frontě založil malíř František Parolek ve stejném roce „Uměleckou skupinu České družiny“.

27. 03. | 18.00 | Komentované filmy ze sbírek Vojenského historického ústavu Praha – Československé vojsko v SSSR 1942–1944 – komentují: Mgr. Tomáš Jakl a PaedDr. Jindřich Marek. Výcvik 1. československého samostatného polního praporu v Buzuluku v letech 1942 a 1943 je zaznamenán ve dvou sovětských krátkých zvukových filmech. Filmy „U československé vojenské jednotky v SSSR“ a „Československá vojenská jednotka v SSSR před odjezdem na frontu“ budou na projekci doplněny ještě o další němé filmové materiály z let 1943 a 1944.

VHU_logo_2022.jpeg VHU_zizkov
Doporučujeme

Loading...