Přítomní: 0 čtenářů 0 mobilní

Najdi akci

Kalendář akcí

NÁRODNÍ KNIHOVNA ČR, Klementinum

NÁRODNÍ KNIHOVNA ČR, Klementinum
www.facebook.com/narodni.knihovn
číst více

GALERIE KLEMENTINUM
otevřeno: út–ne 10.00–18.00
vstupné: zdarma

KODEX 1085 – rukopis zblízka   Výstava představuje ukázky prací žáků čtvrtých ročníků střední školy grafické (VOŠG a SPŠG), oboru Konzervátorství a restaurátorství. V rámci vzdělávání vznikají faksimile středověkých iluminovaných rukopisů a makety historických knižních vazeb. Tématem expozice jsou kopie folií Vyšehradského kodexu. Originál této nejvzácnější rukopisné památky spojené s českou státností je uložen ve fondu Národní knihovny ČR. Návštěvník bude mít také možnost nahlédnout do reálné makety, která ho zavede až do roku 1085 | od 22. 4. do 12. 6.

PŘÍZEMÍ (vchod A)
otevřeno: po–so 9.00–19.00 (v provozní době Národní knihovny)
vstupné: 10 Kč (čtenáři NK ČR zdarma)

Budoucnost v bublinách 2. Výstava komiksů inspirovaných tvorbou Stanisława Lema   V roce 2021 uplynulo sto let od narození světoznámého polského spisovatele a futurologa Stanisława Lema a šedesát let od vydání jeho kultovního, již několikrát zfilmovaného románu Solaris. Polský institut v Praze při této příležitosti vyhlásil otevřenou komiksovou soutěž pro české výtvarníky, inspirovanou Lemovými slavnými povídkami a romány. Na výstavě si můžete prohlédnout výběr nejlepších prácí. Dozvíte se také více o Lemově životě, díle a filmových adaptacích jeho děl | od 28. 3. do 28. 5.

Česko-baltské literární století   Diplomatické vztahy mezi Českou republikou a baltskými státy fungují již déle než sto let. Také literární překlady z litevštiny, lotyštiny a estonštiny mají v českých zemích dlouhou a pestrou tradici. Výstava je rozdělena do několika částí, které návštěvníka chronologicky seznámí s vývojem překladů baltských literatur v ČR. Výstavu pořádá Velvyslanectví Litevské republiky v ČR, Velvyslanectví Lotyšské republiky v ČR a Velvyslanectví Estonské republiky v ČR ve spolupráci s Národní knihovnou ČR | od 7. 4. do 7. 5.

ZASEDACÍ SÁL 1. PATRO (vchod A)

03. 05. | 17.00 | Czerninská rodová knihovna. Czerninskou knižní sbírku, která je od roku 1780 součástí pražské lobkowiczké knihovny, představí Tereza Paličková. Na přednášce se mj. dovíte, že jednotlivé czerninské knihy lze identifikovat na základě dochovaných vazeb a signatur. Nejsnáze pak svazky nesoucí oba tyto znaky, tj. celokoženou vazbu se zlaceným heraldickým czerninským supralibros a bílý papírový štítek s černě napsanou signaturou, nalepený na hřbetu zdobeném zlaceným slepotiskem. Na přednášku naváže od 4. 5. exponát měsíce května v předsálí Všeobecné studovny | vstup zdarma

 

Doporučujeme

Loading...